Чланови Удружења „Едука “ учествовали на Конгресу здравствених радника Србије „Изазови времена““
Чланови Удружења „Едука “ учествовали на Конгресу здравствених радника Србије „Изазови времена““

На Златибору је у периоду од 23.10.2024.-27.10.2024. одржан Национални конгрес здравствених радника Србије са међународним учешћем под називом „Изазови времена“.

Конгресу у организацији Савеза здравствених радника Србије, присуствовали су здравствени радници и сарадници из целе Србије и Републике Северне Македоније.

Свечано отварање конгреса уприличено је у сали Тара хотела Палисад где се окупио велики број људи. Поздравну реч је упутило руководство Савеза, а скуп су поздравили и представници Министарства здравља Србије, Коморе медицинских сестара и техничара Србије, директори здравствених установа, представници образовних установа и гости из Македоније. Уручене су захвалнице и признања појединцима и установама.

 

 

Након свечаног дела, настављен је пленарни рад на коме је Проф. др Ференц Вицко представио тему :       " Проширење свести- значај знања о карциному дојке".

 

Др Зоран Илић - психијатар и психотерапеут представио је тему: " Да ли се чујемо? Како да слушамо једни друге?"

На обострано задовољство, излагања су имала интерактиван карактер па је након излагања поведена дискусија и постављана су питања предавачима.

 

Чланови Удружења здравствених радника и сарадника нишавског округа „Едука" из Дома здравља Ниш, Института „Нишка Бања“ и Специјалне болнице за психијатријске болести „Горња Топоница“ су и овога пута активно учествовали на Конгресу.

 

У едукативном делу рада секције поливалентне патронаже представљена су два округла стола.

Први предавач је била др Милица Васовић, офталмолог из Дома здравља Ниш која је присутне упознала са темом „ Страбизам код новорођенчета и деце до 4 године живота „. Кроз примере су дате смернице патронажним сестрама како да препознају страбизам код деце и које су то ситуације које захтевају да се дете упути на преглед код офталмолога.    

                                            

   Други предавач је била смс Драгана Здравковић, главна сестра Поливалентне патронаже из Дома здравља Ниш која је скренула пажњу на значај респонзивног храњења.Ова тема је веома важна за патронажне сестре па ће приказани примери и упутства користити патронажним сестрама у даљем раду.

 

На секцији кућног лечења са геронтологијом део округлог стола је имала др Лидија Симић из Службе за Кућно лечење и медицинску негу Дома здравља Ниш која је представила тему: „Саопштавање лоших вести- рад са породицом“.

 

Сви радови чланова удружења Едука су били веома квалитетни и запажени јер се заснивају на истраживачким методама,  примерима из праксе  и приказима случаја.

 

Наградом за најбољи рад награђени су и поједини чланови удружења.Ана Илић из Института Нишка бања која је презентовала рад „Улога медицинске сестре код уградње тоталне ендопротезе кука“ на секцији хируршких грана, имала је запажено излагање коју су присутни и председавајући чланови оценили као најбољи.

 

На секцији друштва физио и радних терапеута  награду за најбољи рад добио је струковни терапеут Милан Митић са радом на тему : „ Добробити масаже беба по ИАИМ програму“.

 

Конгрес је  трајао до недеље 27.10. када је обележавањем славе св Петка затворен.

 

Порука конгреса би била да је учење путем искуства важно и да нам  помаже да у свом послу постанемо бољи и професионалнији на задовољаство наших корисника и нас лично.

 

42
44а
42а
48
43ц
2a
4
6
7
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
27a
28
29
30
31
32
33a
34
36
37
38