Удружење здравствених радника и сарадника нишавског округа „Едука„ наставља са својим активностима на континуираној медицинској едукацији па је тако ове суботе, 28.09.2024. год., одржан акредитовани Национални курс I категорије „ Родно засновано насиље“.
Курс је одржан у Амфитеатру Дома здравља Ниш са почетком у 10 часова. Предавачи су били др Луција Христов Митић, др Данијела Цветковић, др Милица Васовић и др Александар Стојичић.
Курс је имао за циљ да упозна и прошири знање полазника о појму родно заснованог насиља и улогом здравственог система у превенцији и сузбијању родно заснованог насиља.
Истакнут је значај и дате су детаљне смернице о улози здравственог система у пружању здравствене заштите жртвама родно заснованог насиља. Здравствени систем има велики значај у процесу препознавања, планирања и пружања услуга које су усмерене на опоравак, рехабилитацију и реинтеграцију жртве па се и о томе говорило на курсу. У нашој земљи је и даље велики број фемицида, на шта је скренута пажња и на овом курсу.
Случајеви фемицида имају своје специфичности и карактеристике нарочито они који су почињени ватреним оружјем. Медијско извештавање о родно заснованом насиљу има велики утицај на јавно мњење. Указано је на предности и мане извештавања и дати су статистички подаци за протекли период.
Закључак курса је био да је неопходно спроводити мере на превенцији и сузбијању родно заснованог насиља. Здравствени радници треба да савладају вештину препознавања знакова родно заснованог насиља и пружања правовремене и професионалне здравствене заштите жртвама за шта је потребно пре свега стећи поверење и сарадњу са жртвама.
Када је фемицид у питању, од изузетног је значаја препознавање ризика за фемицид и фемицид-суицид, нарочито ватреним оружјем.Медијско извештавање о родно заснованом насиљу мора да испоштује етичке принципе који постоје у новинарској професији и да “да” праву слику о дешавањима, од почетка до краја.
Полазници курс су обезбедили 6 бодова за продужење лиценце.